WiFi Şifresini Paylaşmanın Zararları?

Bir çoğumuz şahit olmuş veya yaşamıştır belki bu durumu, kendi evinde Adsl İnternet bağlantısı vardır ve komşunuz da yoktur. Komşu size gelir ve rica eder. Komşu biz yeni taşındık daha eve İnternet bağlatamadık eve, rica etsem sizin wifi şifresini verebilir misiniz?  Çocuğun ödevi var vs  gibi sebeplerle  veya daha değişik versiyonu komşu  size sorar siz ne kadar veriyorsunuz İnternet faturasına ? 60 tl diyorsunuz bunun üzerine komşu diyor  istersen onu 30-30 paylaşalım şifresini bize de verin ortak kullanalım gibi tabi fatura yarıya düşeceği için düşünmeden, tehlikenin farkında olmadan  kabul ediyorsunuz.  Bu kadar masumane görünen davranışların ne kadar kötü sonuçlar getirebileceğine değinelim biraz…

Her internet bağlantısının, internet servis sağlayıcısının havuzu tarafından atanan bir kimlik niteliğinde ip numarası vardır. Bu modeminizin dış dünyaya çıkış yaptığı kimliğidir.
modem ara yüzüne girdiğinizde veya http://www.whoismyip.com tarzı sitelere girdiğiniz de ip numaranızı görebilirsiniz. Bu numara servis sağlayıcısında sizin hangi adreste kaç saatlerin de nerelere girdiğiniz hepsi log yani kayıt altına alınmaktadır. Her modeme yalnızca 1 tane ip adresi atanmaktadır yani bir modeme siz 50 tane bilgisayar telefon vs ile de bağlansanız dışarıya tek bir tane ip adresi ile çıkış yapmaktasınız. Modemin ve Adsl bağlantısının sahibi kim ise adres olarak o gözükmektedir. 

Masumane duygularla paylaştığınız o şifreler sizin başınıza dert açabilir. Komşunuzun ya da paylaştığınız kişilerin İnternet’te işleyecekleri her suçun 1. dereceden sorumlusu siz olursunuz. çünkü işlenen suçlarda servis sağlayıcısından çıkış yaptığınız, bıraktığınız ip adresi sizin üzerinizedir.

İP adresi internet üzerin de ki kimliğinizdir. ve size özeldir suçsuz olduğunuz halde bunu ispatlama mecburiyetine düşmeyiniz. 
şimdi diyeceksiniz otellerde de  hatta büyük şehir belediyeleri bizlere ücretsiz Wifi bağlantısı veriyor kötü niyetli kişiler buraları kullanamaz mı belediye sorumlu olmaz mı ? Hayır olmazlar çünkü ortak alan Wifi hizmet sağlayıcılarına dikkat ettiyseniz önce kayıt olmanızı tc kimlik numarası ve kayıt olduğunuz cihaza ait bir çok bilgiyi kayıt altına alır ondan sonra size bu hizmeti verir ilgili yazılımlar sayesinde keza oteller de o şekildir size verdikleri şifre size özeldir ve yazılımda o şifre ile yalnızca sizin girdiğiniz kayıt altına alınır ve oteller bu konuda kendisini sağlama alırlar.
Ama ev kullanıcılarında var mı böyle bir durum yok tıpkı evde kendiniz girer gibi şifrenizi veriyorsunuz ve istediği cihazdan istediği gibi giriyor ileride bir sorun olduğunda elinizde herhangi bir kanıtınız var mı İnternetinizi paylaştığınıza dair ya da komşunuzun kullandığına dair tabi ki yok benim haberim yok ben kullanmadım dese kullandığı cihazları da ortadan kaybetse yapacak hiçbir şeyiniz olmuyor çünkü 1. dereceden siz suçlusunuz tıpkı cep telefonu gibi düşünün sizin numaranız var ve o telefonla suç işlendiğinde benim numaram değil diyemezsiniz?

 

Paylaş:

FENİKS Paketleri, Kampanyaları ve Bağlantı Talepleriniz İçin Hemen Yandaki Formdan Bilgilerinizi Gönderin Sizi Arayalım.